Wtorek, 24.10.2017, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Inowrocław walczy z trucicielami

  • 16.02.2017, 16:24
  • A.M.,UM
Inowrocław walczy z trucicielami
W związku z zagrożeniem dla powietrza strażnicy miejscy zintensyfikowali kontrole pieców i instalacji grzewczych na terenie Inowrocławia. W obecnym sezonie do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło 150 zgłoszeń mieszkańców dotyczących podejrzenia wypalania odpadów w piecach z prośbą o podjęcie interwencji.

Funkcjonariusze na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz z własnej inicjatywy przeprowadzili łącznie 586 kontroli pieców.

W wyniku przeprowadzonych interwencji ujawniono 61 nieprawidłowości polegających na spalaniu śmieci w piecach. Wobec sprawców wykroczeń zostały wyciągnięte konsekwencje w postaci mandatów karnych na podstawie ustawy o odpadach.

Pobrano również cztery próbki popiołu, które zostały wysłane do badań w laboratorium.

- Dotychczas otrzymaliśmy dwie ekspertyzy badania popiołu, z których wynika, że w piecach, z których został pobrany popiół były spalane śmieci. Wobec tych sprawców wykroczeń zostaną skierowane wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego – informuje komendant Straży Miejskiej Zdzisław Feit.

Przypominamy, że w piecach nie wolno spalać odpadów komunalnych, między innymi, plastikowych pojemników i butelek po napojach,  zużytych opon, odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem, odzieży, kolorowych gazet.

Spalanie tego typu odpadów w piecu domowym stanowi wykroczenie z ustawy o odpadach, a sprawca podlega karze aresztu lub karze grzywny, która maksymalnie może wynieść nawet 5 tys. złotych.

            Informujemy jednocześnie, że na podstawie art. 379 Ustawy o ochronie środowiska Straż Miejska posiada uprawnienia do kontroli przestrzegania przepisów prawa o ochronie środowiska w tym zakresie.

Właściciel nieruchomości ma prawny obowiązek poddać się kontroli. Nie wpuszczenie na teren nieruchomości lub utrudnianie przeprowadzenia czynności jest przestępstwem określonym w art. 225 Kodeksu Karnego.

A.M.,UM
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement