Wtorek, 24.10.2017, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Ubezpieczenia mieszkań i domów - na co zwrócić?

  • 17.02.2017, 18:16
  • A.M., nadesłane
Ubezpieczenia mieszkań i domów - na co zwrócić?
Na każdym kroku spotykamy się z jakimiś niejasnościami, niedopowiedzeniami i kruczkami. Wynika to z naszego niedopatrzenia, pośpiechu albo niewiedzy. W przypadku ubezpieczeń nieruchomości taka niepoprawność może nieść za sobą niemiłe konsekwencję. Dlatego warto wiedzieć, na co uważać przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem.

Najlepiej przed podpisaniem umowy z jednym Towarzystwem ubezpieczeniowym, zapoznać się z ofertami kilku najlepszych, które na rynku ubezpieczeń przodują w rankingach. W wyborze nie powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim zakresem ochrony i wyłączeniami z umowy.

Czym są wyłączenia z umowy?

Każde dobrze dobrane ubezpieczenie daje nam gwarancję, że w razie uszkodzeń czy zniszczenia mienia Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam środki na pokrycie kosztów związanych z naprawą czy odbudową domu. Aby dobrze dobrać ubezpieczenia powinniśmy zapoznać się jego zakresem ochrony, czyli sytuacjami, w których możemy liczyć na wypłatę świadczenia i wszystkimi wyłącznościami z umowy, czyli sytuacjami, w których Towarzystwo odmówi wypłaty świadczenia. Ubezpieczenia nieruchomości, tak jak wszystkie inne ubezpieczenia mają wyłączności, które reguluje dokument Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Jeżeli nasza nieruchomość zostanie uszkodzona z naszej winy, możemy mieć problem z otrzymaniem odszkodowania. Tyczy się to również zużycia i starzenia się mienia, dlatego warto, co jakiś czas przeprowadzić w domu remont, aby zapobiec np.. zwilgoceniu ścian.

Jeśli potrzebujemy dodatkowych informacji na temat ubezpieczeń możemy o nich przeczytać w Internecie. Na stronach internetowych np. Ubezpieczenia mieszkań i domów dowiemy się, jakie niespodzianki mogą na nas czekać ubezpieczając nieruchomość.

Elementy stałe i ruchome

Musimy pamiętać, że nie wszystkie elementy stałe czy ruchomości domowe są objęte ochroną przez ubezpieczyciela. Możemy spotkać się z tym, że ochroną zostanie objęty sprzęt RTV czy AGD, ale nie przedmioty zabytkowe i dzieła sztuki. Towarzystwa mają jasno określone zasady, co wchodzi w skład ubezpieczenia, a co nie jest objęte ochroną, dlatego ważne jest zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W tym dokumencie dowiemy się wszystkiego na temat stałych i ruchomych elementów domu czy mieszkania. W doborze odpowiedniego Towarzystwa ubezpieczeniowego powinniśmy kierować się jego produktami i możliwością poszerzenia ubezpieczenia o dodatkowe polisy, które zwiększą zakres ochrony.

Tanie nie zawsze znaczy dobre

Jeżeli nie chcemy przepłacać za ubezpieczenie, ale chcemy uzyskać jak najlepszą ochronę powinniśmy zestawić ze sobą kilka ubezpieczeń. Równie ważne są informacje na temat Towarzystw ubezpieczeniowych, które znajdziemy m.in. na stronie www.ubezpieczeniaonline.pl.

Przed podpisaniem umowy musimy dokładnie sprawdzić czy chroni nas przed takimi zdarzeniami losowymi jak powódź czy huragan. Bardzo często w podstawowej ochronie ubezpieczenia spotkamy się z pojęciem „zalania”, ale musimy wiedzieć, ze zalanie to nie to samo, co powódź, więc jeśli mieszkamy na terenie, który może nawiedzić ten kataklizm powinniśmy wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

A.M., nadesłane
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement