Wtorek, 24.10.2017, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Spotkanie z mieszkańcami Osiedla Piastowskiego - tematów do rozmów nie brakowało

  • 23.02.2017, 18:59
  • A.M., UM
Spotkanie z mieszkańcami Osiedla Piastowskiego - tematów do rozmów nie brakowało
– Staramy się o środki unijne. Jeśli to się uda, to przebudujemy ul. Długą zgodnie z wariantem maksymalnym – tj. od ul. Szymborskiej do ul. Toruńskiej, a zapłacimy jedynie 15% wartości zadania, czyli ok. 2 mln zł. W przypadku braku wsparcia unijnego, będziemy realizowali tę inwestycję, ale od ul. Św. Ducha do ul. Lipowej – informował podczas wczorajszego spotkania z mieszkańcami Osiedla Piastowskiego, Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Remont ul. Długiej był jednym z najważniejszych tematów spotkania zorganizowanego w Gimnazjum nr 3. Zanim jednak była okazja do dyskusji, najpierw do dyspozycji mieszkańców w sprawach indywidualnych, byli przedstawiciele poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta Inowrocławia oraz jednostek miejskich i policji.

Ponad trzygodzinne spotkanie Prezydenta Inowrocławia z mieszkańcami rozpoczęto od omówienia kwestii, które poruszono w trakcie rozmów w ubiegłym roku, tj. m.in. wymiany kamery przy ul. Krzywoustego, remontu fragmentu chodnika przy ul. Jagiełły, spraw z zakresu porządku i bezpieczeństwa. Z kolei mówiąc o planach inwestycyjnych, wiele miejsca poświęcono remontowi ul. Długiej. Poza tym prezydent zapowiedział także m.in. przygotowanie projektu przebudowy alejek parkowych na Piastowskim III, remont nawierzchni pierwszego w naszym mieście boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz przebudowę ul. Jagiełły (planowane jest m.in. utrzymanie ruchu dwukierunkowego, wraz z przebudową ulicy przybędzie także miejsc parkingowych – dyskusja dotyczyła m.in. tego czy należy umożliwić parkowanie równoległe, czy pod kątem, w jakim zakresie konieczna będzie wycinka drzew). Jeśli uda się uzyskać oszczędności, to planowana jest inwestycja przy ul. Dąbrówki (m.in. jezdnia i chodnik).

Mieszkańcy sygnalizowali konieczność wybudowania niewielkiego fragmentu chodnika na Piastowskim III, potrzebę zwiększenia pieszych patroli straży miejskiej i policji. Mówiono o bezdomnych, dla których (jeśli tylko zechcą i zgadzają się żyć w trzeźwości) miasto dofinansowuje działanie schroniska i zapewnia ciepłe posiłki. Poruszono kwestie dotyczące zasad gospodarowania odpadami, w tym opłat. Nie brakowało pytań dotyczących kursów autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Przy tej okazji warto dodać, iż prawdopodobnie na początku przyszłego roku na ulice Inowrocławia wyjedzie 16 nowych, ekologicznych autobusów. Miasto planuje pozyskać na ten cel środki w ramach konkursu, który zostanie ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ten sposób Inowrocław stanie się pierwszym w Polsce miastem średniej wielkości, po ulicach którego będą jeździły wyłącznie nowoczesne, ekologiczne autobusy komunikacji miejskiej.

Wśród tematów ogólnomiejskich, wiele miejsca poświęcono stworzonej przez miasto koncepcji remontu placu przed dworcem PKP oraz przebudowie ul. Magazynowej wraz z powstaniem tunelu łączącego z dworcem oraz stworzeniem parkingu na ponad 100 samochodów (wraz z oświetleniem ledowym, monitoringiem). Będzie winda dla osób niepełnosprawnych. – Mając wstępną deklarację ze strony marszałka województwa o pozyskaniu wsparcia unijnego w wysokości 85% wartości zadania (ok. 7-8 mln zł), zdecydowaliśmy się zaplanować tę inwestycję – mówił prezydent Ryszard Brejza. Aby w ogóle było możliwe ubieganie się o wsparcie unijne, konieczna okazała się zmiana kategorii ul. Magazynowej na drogę wojewódzką, co – w dużej mierze dzięki wsparciu radnej wojewódzkiej Elżbiety Piniewskiej – udało się zrealizować. Termin rozpoczęcia inwestycji uzależniony jest w dużej mierze od terminów przekazania gruntów przez spółki PKP.

Natomiast od 11 czerwca br. PKP planuje, iż na stacji Inowrocław Rąbinek będą zatrzymywały się pociągi łączące Inowrocław z Warszawą. Miasto w związku z tym zadeklarowało oświetlenie ciągu pieszo-rowerowego od al. 800-lecia Inowrocławia do ul. Budowlanej oraz wykonanie parkingu tymczasowego na ok. 10 samochodów oraz uruchomienie dodatkowych kursów autobusów miejskich.  

Podczas spotkania było specjalne stanowisko z „Kopertą Życia”, przy którym można było otrzymać informację oraz pomoc w jej wypełnieniu. Było też stanowisko, w którym można było złożyć wniosek o Kartę Inowrocławianina. Wreszcie był stolik „oświatowy”, przy którym każdy rodzic mógł dowiedzieć się, jak w praktyce będą wyglądały zmiany w związku z likwidacją gimnazjów. Dla mieszkańców przygotowano także nowe wydawnictwo „Ile kosztuje miasto?” Przedstawia ono w przystępny sposób, na grafikach i obrazkach to, co składa się na budżet Inowrocławia.

A skoro spotkanie odbyło się tuż przed Tłustym Czwartkiem, to oczywiście nie mogło zabraknąć także… pączków, którymi częstowano mieszkańców.

A.M., UM
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement