Niedziela, 22.10.2017, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Kanada zagości w Solankach

  • 3.03.2017, 09:49
  • A.M., UM
Kanada zagości w Solankach
Wystawa fotografii Kanady, związana ze 150-leciem istnienia tego państwa, zostanie otwarta 7 marca w Pijalni Wód-Palmiarni „Inowrocławianka”. Z tej okazji w Solankach gościć będziemy przedstawiciela ambasady Kanady w Polsce.

Wystawa „Kanadyjska Arktyka tętniąca życiem”, na którą składają się 22 zdjęcia wielkoformatowe, została wyprodukowana w 2013 roku, kiedy Kanada objęła na 2 lata przewodnictwo w międzynarodowej Radzie Arktycznej. Fotografie prezentują życie na Arktyce, ludzi, przyrodę czy zjawiska naturalne takie jak zorza polarna.

 Jest też wątek polski, bowiem ośmiu spadochroniarzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej przez trzy tygodnie przemierzało subarktyczne rejony Kanady w czasie ćwiczenia Northern Sapper w lutym 2013 roku. Ćwiczenie, zorganizowane przez 4. Regiment Wsparcia Inżynieryjnego Armii Kanady, odbywało się w ekstremalnych warunkach klimatycznych (niejednokrotnie temperatura spadała poniżej - 40°C), by sprawdzić umiejętności oraz sprzęt w warunkach podobnych do tych panujących w kanadyjskiej Arktyce.

- Przed zmierzchem szliśmy jeszcze łowić ryby, aby uzupełnić naszą dietę opartą na wojskowych racjach żywnościowych. Było to zadanie dość skomplikowane, ponieważ grubość lodu na jeziorach niejednokrotnie wynosiła około metra – opowiada dowódca Polaków, sierż. Artur Zieliński.

W sprowadzeniu wystawy do „Inowrocławianki” pośredniczył senator Jan Rulewski, dzięki któremu inowrocławianie będą mogli oglądać ciekawe zdjęcia po raz drugi. Jesienią ubiegłego roku w „Inowrocławiance” można było oglądać wystawę „Jerzy Giedroyć i jego dzieło".

Na otwarciu, które zaplanowano 7 marca o godzinie 14.00 ambasadę Kanady reprezentować będzie Jeremy Wallace, Radca ds. Politycznych.

Wystawa będzie czynna do przez 3 tygodnie w godzinach otwarcia „Inowrocławianki”.

A.M., UM
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement