Niedziela, 22.10.2017, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Laptop dla seniora

  • 20.03.2017, 11:58
  • A.M., nadesłane
Laptop dla seniora
Postępująca informatyzacja dotyka wszystkich, niezależnie od wieku. Trudno więc dziwić się temu, że coraz więcej starszych osób pragnie zaznajomić się z komputerami i możliwościami, jakie niesie za sobą chociażby Internet. Poznawanie wirtualnego świata zdecydowanie ułatwi dobrej jakości laptop.

Oczywiście nie musimy martwić się kupnem drogich modeli, których ceny wynoszą po kilka tysięcy złotych. Na rynku znajduje się bowiem cała masa tanich laptopów gwarantujących bardzo stabilne i wydajne działanie, dzięki czemu okażą się w zupełności wystarczające, zwłaszcza na początku przygody ze światem informatyki.

Na co zwracać uwagę?

Dobry laptop dla seniora powinien być przede wszystkim wygodny. Warto więc rozglądać się za modelami charakteryzującymi się przekątną ekranu 15,6 bądź 17 cali. Ich przestrzeń robocza okaże się bowiem na tyle duża, że pozwolą na bezproblemowe użytkowanie. Musi on gwarantować także przyzwoitą jakość generowanego obrazu oraz odpowiedni dźwięk. W tej kategorii szczególnie popularny jest laptop Lenovo IdeaPad 110.

Jeżeli chodzi o podzespoły odpowiedzialne za wydajność, nie musimy specjalnie szaleć. Ważne, aby zapewniały one stabilne i bezawaryjne działanie. Zagwarantują nam to między innymi procesory pokroju Intel Pentium N3710, który okaże się zupełnie wystarczający do realizacji podstawowych zadań. Jeżeli chodzi o pamięć RAM, warto pokusić się o modele dysponujące kośćmi o pojemności 4 GB. Dlaczego?

Wiele osób zapewne stwierdzić, że 2 GB pamięci zupełnie wystarczy, jednak w rzeczywistości może to doprowadzić do częstych sytuacji, w których komputer się „zawiesi”. Jest to możliwe zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zaznajomić starszą osobę z funkcjonowaniem nowych systemów operacyjnych, czyi Windows 8.1 oraz 10. Zwiększenie ilości pamięci RAM do 4 GB nie wiążę się ze zbyt dużym wzrostem ceny, dlatego warto to rozważyć. Pod tym względem po raz kolejny polecić można laptop Lenovo IdeaPad 110, który pracuje na przyzwoitej pamięci typu DDR3-1600.

Większych problemów nie powinniśmy mieć w przypadku doboru karty graficznej. Jednostki dedykowane w większości przypadków okażą się nieprzydatne – nie będziemy bowiem w stanie wykorzystać ich potencjału. Dlatego też spokojnie możemy zdecydować się na kartę zintegrowaną.

Ważniejszy wydaje się być dysk twardy. Powinien być on przede wszystkim pojemny – warto więc zainteresować laptopami o przestrzeni dyskowej co najmniej 500 GB. Dzięki niej zainstalujemy wszystkie niezbędne programy, a także zapiszemy przyzwoitą ilość plików.

Ostatnim kryterium, na które warto zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu jest objętość wyposażenia dodatkowego. Mowa tu nie tylko o kamerce internetowej czy nagrywarce DVD, ale również o systemie operacyjnym i podstawowych programach typu Skype czy antywirus – sprzedawcy bardzo często oferują zestawy z wieloma wgranymi programami, dlatego warto się temu przyjrzeć.

Oczywiście znaczenie ma również cena. Na szczęście laptopy charakteryzujące się opisanymi podzespołami nie są drogie, czego przykładem jest wspomniany IdeaPad 110. W podstawowej konfiguracji kosztuje on bowiem od 900 do około 1500 złotych. Oprócz propozycji firmy Lenovo, polecić można również słabsze wersje laptopa Dell Inspiron 5558.

A.M., nadesłane
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement