Niedziela, 22.10.2017, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Na co zapożyczają się Polacy?

  • 20.03.2017, 13:18
  • A.M., nadesłane
Na co zapożyczają się Polacy?
Chęć wyjechania w podróż życia, nieplanowany remont, konieczna naprawa samochodu, zakup leków, czy też własne przyjemności? Na co pożyczamy pieniądze w bankach, w firmach pozabankowych, czy od przyjaciół i znajomych? Czy zawsze decyzja o zaciągnięciu kredytu lub pożyczki jest dobrze przemyślana, czy może dokonujemy jej spontanicznie, kierując się przy tym emocjami?

Polak na kredycie

Z raportu „Postawy finansowe Europejczyków” przygotowanego przez ośrodek badawczy Millward Brown na zlecenie Grupy KRUK, wyłania się prawdziwy obraz finansów Polaków, którzy nie boją się zaciągania kredytów i pożyczek. Nasz kraj znajduje się w czołówce rankingu państw o największym poziomie ukredytowienia mieszkańców. Na jego szczycie znajduje się m.in. Rumunia. Szacuje się, że niemalże połowa Polaków w ciągu ostatnich 3 lat zaciągnęła kredyt lub pożyczkę. Dla porównania w podobny sposób postąpił zaledwie co piąty Niemiec i co czwarty Hiszpan czy Włoch.

Perspektywy na przyszłość są jednak inne, ponieważ jedynie 18 proc. z badanych przez Millward Brown respondentów w 2017 roku zamierza zaciągnąć zobowiązanie finansowe, podczas gdy we Włoszech odsetek ten wyniósł 22 proc. Znacznie mniej Niemców chce się zapożyczyć w bieżącym roku, co jednak wynika najprawdopodobniej z wyższego poziomu płac w tym kraju w porównaniu z Polską.

Na co wydajemy pieniądze?

Plany kredytowe Polaków najczęściej dotyczą poważnych inwestycji i są gruntownie przemyślane. W bankach kredytujemy zwykle zakup mieszkania, albo jego wykup czy sfinansowanie kosztów zaplanowanego remontu. Tylko 23 proc. badanych pożycza pieniądze celem zakupu samochodu - nowego lub używanego.

Szybkie pożyczki gotówkowe częściej zaś służą nam na podreperowanie swojego domowego budżetu. Chwilówki przez internet zaciągamy celem zakupu sprzętu RTV i AGD, wyjazdu wakacyjnego czy sfinansowania na przykład kosztów organizacji świąt.

Włosi, Hiszpanie i Niemcy najczęściej korzystają z kredytów samochodowych, z kolei Słowacy zaciągają najwięcej kredytów bankowych na cele mieszkaniowe. To 67 proc. wszystkich badanych. Na inny cel, niewymieniony w badaniu, zamierzało przeznaczyć pieniądze z kredytu lub pożyczki aż 46 proc. Niemców, 44 proc. Hiszpanów i 41 proc. Włochów. Polacy mają bardziej sprecyzowane, konkretne potrzeby kredytowe realizowane poprzez pożyczane pieniądze z banków i firm pozabankowych.

W interpretacji wyników badania Millward Brown można wskazać, że Polacy choć zaciągają dużo zobowiązań finansowych na tle innych krajów europejskich, zwłaszcza Zachodniej Europy, to są to kredyty i pożyczki celowe, zaciągane rozważnie i w uzasadnionych zwykle celach.

A.M., nadesłane
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement