Wtorek, 24.10.2017, imieniny: Arety, Marty, Marcina

 „Zielona Gęś” Azylu z II LO wróciła z trofeum ze Zwierciadeł!

  • 20.03.2017, 19:45
  • A.M., I.P.
 „Zielona Gęś” Azylu z II LO wróciła z trofeum ze Zwierciadeł!
Kujawsko-Pomorskie Spotkania Teatralne „Zwierciadła” to przegląd teatrów amatorskich z całej Polski, który odbywa się rokrocznie w Bydgoszczy. Na trzy dni V LO staje się miejscem, w którym gości sztuka, a młodzież ma okazję doskonalić swój warsztat pod okiem najlepszych.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 15 zespołów, również grupa „Azyl” z II LO im. M. Konopnickiej w Inowrocławiu. Młodzież wystąpiła w spektaklu „Zielona Gęś” wg K.I. Gałczyńskiego. Pod okiem Tomasza Bielińskiego, aktora i reżysera, przygotowano spektakl, który zachwycił jurorów. Ostatecznie „Zielona Gęś” w wykonaniu „Azylu” zajęła zaszczytne II miejsce na festiwalu.

Teatrzyk „Zielona Gęś” to sztuka pełna absurdalnego poczucia humoru i groteski. Składa się z kilkunastu gagów w formie scenek rodzajowych. Konstanty Ildefons Gałczyński w swojej sztuce odzwierciedlał cechy Polaków, ich przywary i zaniedbania. Podkreślił skłonność do idealizacji historii, potępił głupotę i przesadną dumę, a wszystko przedstawił jako krzywe zwierciadło rzeczywistości. Azyl dokonał trafnego uwspółcześnienia, co podkreśliło jury: aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy – Pan Mieczysław Franaszek, dziennikarz, twórca filmowy, współpracownik Miejskiego Centrum Kultury – Pan Adam Gajewski oraz kulturoznawczyni, coach – Pani Beata Hanuszek.

  Podczas rozmowy z jury opiekunka grupy - Danuta Łazur - usłyszała wiele miłych słów pod adresem Azylantów i samej sztuki. Doceniono rozwój grupy teatralnej, wskazano na świeżość i lekkość przekazu. Młodzież ma prawo do dobrej zabawy, czerpania przyjemności z bycia grupą przyjaciół, a tragiczne i dramatyczne role nie zawsze pozwalają to dostrzec. Jurorzy podkreślali, że w teatrach młodzieżowych bardzo często ludzi młodych obsadza się w rolach tragicznych i bardzo trudnych emocjonalnie, a przecież młodość ma swoje prawa i warto szukać spektakli, które będą dopasowane do ich wieku i pozwolą im się cieszyć teatrem.

Organizatorzy dołożyli starań, by trzy dni festiwalu wypełnić nie tylko spektaklami, ale też warsztatami teatralnymi. Młodzież z „Azylu” wzięła udział w warsztacie, przeprowadzonym przez Pana Mieczysława Franaszka z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Z humorem skomentował tę część lider Tomasz Wachowiak: Jako zawodowe lizusy zgłosiliśmy się do pracy nad częścią naszego przedstawienia, jeden z jurorów pokazał nam zupełnie odrębną możliwość zagrania owej sceny.  

ZWIERCIADŁA to ważne przeżycie artystyczne, co podkreśliła Julia Ratajczak: Dzięki udziałowi w "Zwierciadłach" poczułam atmosferę prawdziwego festiwalu teatralnego i była to idealna okazja do pobycia w przyjacielskim gronie Azylu.  Jednym zdaniem - Teatr Azyl z przytupem rozpoczął Wiosnę Teatralną, którą zawsze witamy w marcu.

 

Wyniki:

http://zwierciadla.weebly.com/

A.M., I.P.

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement