Wtorek, 24.10.2017, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Samorząd potrzebuje dwukadencyjności

  • 22.03.2017, 14:04
  • A.M.
Samorząd potrzebuje dwukadencyjności
Ruch Samorządowy „Nowy Inowrocław”, wyraził swoje poparcie dla planów wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach. Przesłali je między innymi do Marka Kuchcińskiego - marszałka Sejmu RP, Beaty Szydło – prezes Rady Ministrów i Jarosława Kaczyńskiego – prezesa PiS.

Od kilku tygodni jesteśmy świadkami dyskusji, która dotyczy wprowadzenia dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jako przedstawiciele Ruchu Samorządowego „Nowy Inowrocław” - posiadającego swoją reprezentację w Radzie Miejskiej Inowrocławia, w pełni popieramy wprowadzenie ograniczenia kadencji w samorządach.  

W Polsce możemy znaleźć wiele przykładów patologii, które wynikają z braku rotacji w sprawowaniu władzy. Szczególnie widać to w mniejszych miastach i gminach gdzie wójt, burmistrz, czy prezydent jest największym pracodawcą. W Inowrocławiu, w Urzędzie Miasta i jednostkach podległych pracuje 2,8 tys. osób. Z rodzinami pracownicy ci mogą stanowić około 9 tys. osób, a żeby zostać prezydentem potrzebnych jest u nas 11 tys. głosów.

Bardzo często w czasie kampanii wyborczej, włodarze straszą swoich pracowników konkurentem, wywierając w ten sposób wpływ na wynik wyborczy.

Nagminnie dochodzi do wykorzystywania pieniędzy z budżetu do promowania prezydenta, burmistrza, czy wójta. Służą do tego miedzy innymi gazety, portale, radia i telewizje, których wydawcą są samorządy. W dobie tylu wolnych mediów, które mamy w Polsce są to wydatki nieuzasadnione. Powinno być to również ograniczone.

W Inowrocławiu doszło nawet do tego, że za pieniądze podatników Urząd Miasta wykupił pół strony w gazecie i opublikował anonimowy paszkwil na radnego opozycji. W bezczelny sposób podszyto się pod niezależnego dziennikarza, nie podpisując nigdzie tekstu, że pochodzi od prezydenta, lub z Urzędu Miasta.

Wygrać z urzędującym włodarzem jest bardzo ciężko, ponieważ dysponuje on milionami z budżetu samorządu, a konkurent własnymi ograniczonymi środkami finansowymi.

Do tego po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach sprawowania tej samej funkcji, dużo osób popada w rutynę, która jest zaprzeczeniem kreatywności.

Ruch Samorządowy „Nowy Inowrocław” popieramy wprowadzenie w samorządach dwukadencyjności.

 

Z poważaniem

Marcin Wroński,  radny Rady Miejskiej w Inowrocławiu                                                

A.M.
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement