Niedziela, 22.10.2017, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Zielony Inowrocław – nowa kampania miejska

  • 23.03.2017, 14:06
  • A.M.,UM
Zielony Inowrocław – nowa kampania miejska
Dzięki niej oddychamy, a nasze miasto jest ładne. Inowrocławska zieleń. Już i tak bogata, dzięki nowej akcji ma być jeszcze bujniejsza, bardziej kolorowa, przyciągająca wzrok i budząca pozytywne emocje.

 

Kampania „Zielony Inowrocław” rozpocznie się w najbliższych dniach i będzie trwała do końca roku.

- To my wszyscy tworzymy zielone miasto. Dlatego kampania będzie ukierunkowana na dialog z Państwem, akcentować będziemy Wasz udział, Wasze uwagi i podpowiedzi – mówi Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.

W Inowrocławiu co roku sadzone są setki drzew i krzewów. Miasto planuje akcję nasadzenia prowadzić z jeszcze większym udziałem mieszkańców. To inowrocławianie będą mogli uczestniczyć w procesie lokalizacji nasadzeń, przy pomocy zieleni upiększać swoje balkony oraz, w ramach akcji, otrzymać drzewko do posadzenia.

Kampania „Zielony Inowrocław” będzie odbywała się na kilku płaszczyznach. Ratusz będzie informował o postępie corocznych nasadzeń w mieście, ale będzie też nowość – w maju każdy mieszkaniec, który dostarczy do mątewskiego zakładu utylizacji posegregowane odpady, otrzyma bezpłatnie sadzonki pelargonii lub begonii.

Z kolei jesienią, w ramach akcji sprzątania świata, a także w okresie kiedy w mieście corocznie sadzone są nowe drzewa i krzewy, będzie można otrzymać małe drzewka.

Drugie hasło akcji brzmi: „Ukwiecamy Inowrocław”. Jak co roku, w centrum miasta pojawi się sporo kwiatów, ale teraz przyozdobione będą nimi jeszcze bardziej miejskie kamienice, m.in. przy ul. Królowej Jadwigi, czy na rogu ulic Solankowej i Staszica. Donice z kwiatami pojawią się również w oknach budynków Urzędu Miasta.

- Chcemy pokazać, jak piękne mogą być kamienice w centrum, a uwypuklenie tego piękna poprzez kwiaty w sumie niewiele kosztuje. Chcemy też zachęcić prywatnych właścicieli kamienic do podobnych działań – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Ewa Witkowska.

Miasto planuje również uporządkowanie skwerów, na których dotąd kwiatów nie było zbyt wiele. Na razie w planach są miejsca przy Rynku (od strony ul. Wodnej), przy ul. Armii Krajowej oraz na osiedlach Piastowskim III, Toruńskim i Rąbinie. Czekamy jednak także na zgłoszenia od mieszkańców.

- To inowrocławianie są najlepszym koordynatorem takiej akcji, dlatego czekamy na sygnały o miejscach, w których potrzebne są nasadzenia - apeluje Ewa Witkowska.

W ramach akcji odbędą się konkursy na najładniejszy balkon, ogród oraz ogródek działkowy. Będą w nich mogli brać udział wszyscy mieszkańcy, a nagrody będą bardzo atrakcyjne.

Będziemy też budować świadomość ekologiczną u najmłodszych i przy okazji naszych akcji przeprowadzać pogadanki dla dzieci o znaczeniu zieleni, segregowaniu odpadów czy sprzątaniu po psach.

W ramach kampanii będziemy też przypominać o Pogotowiu Czystości. Nie wszyscy mieszkańcy wiedzą bowiem, że wystarczy zatelefonować pod numer alarmowy Straży Miejskiej 986 i powiadomić, na przykład, o potrzebie oczyszczenia ulicy ze śmieci, konieczności zabezpieczenia studzienek odpływowych, czy poinformować o potrąceniu zwierzęcia przez samochód lub zniszczeniu koszy na śmieci, czy ławek ustawionych na terenach administrowanych przez miasto.

Na stronie internetowej Miasta www.inowroclaw.pl zostanie niebawem uruchomiona zakładka pod nazwą „Zielony Inowrocław”, na której będą publikowane aktualności na temat postępów kampanii.

 

DANE STATYSTYCZNE

W tym roku w Inowrocławiu posadzonych zostanie 150 tysięcy roślin

- w ramach obsady wiosennej 35 tys. bratków (30.450 zł)

- w ramach obsady letniej 112.470 roślin ozdobnych – m.in. 64 tys. begonii, 4020 pelargonii, 20 tys. aksamitek, 15 tys. starców (85.375 zł)

- w ramach obsady jesiennej planuje się posadzenie kilkuset drzew i kilku tysięcy krzewów (100.000 zł - wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, wkład własny Miasta 50.000 zł)

 

Nasadzenia w poprzednich latach

2012    354 drzew       3258 krzewów

2013    319 drzew       580 krzewów

2014    306 drzew       6684 krzewów

2015    283 drzew       781 krzewów

2016    459 drzew       864 krzewów

A.M.,UM
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement