Wtorek, 24.10.2017, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Dyngusowe Przywołówki w niedzielę wilekanocną

  • 15.04.2017, 10:47
  • A.M.
Dyngusowe Przywołówki w niedzielę wilekanocną
W Inowrocławiu kultywowane są niespotykane poza Kujawami obrzędy wielkanocnych Przywołówek. Tej niedzieli, 16 bm., po zmroku przywoływane będą panny z "ambony", czyli specjalnie ustawionej konstrukcji w dzielnicy miasta - Szymborzu.

Przywołówki dyngusowe są jednym z nielicznych już elementów kujawskiego folkloru (poza Koza zapustną), obrzędem, który przetrwał wiele dziesiątków lat i kultywowany jest przez Stowarzyszenie Klubu Kawalerskiego od 1833 r. Odbywają się one w niedzielę wielkanocną w Szymborzu. Mieszkańcy Szymborza i liczni obserwatorzy zbierają się na placu, gdzie ustawiana jest specjalna konstrukcja, zwana "amboną". Stąd kawalerowie wykrzykują rymowanki na temat każdej szymborskiej panny, czyli "przywołują ją". Jeżeli dziewczyna cieszy się sympatią i została "wykupiona" przez chłopaka lub rodzinę, czyli zapłacono za nią ustaloną kwotę, usłyszy o sobie pochlebny wierszyk. Jeżeli jednak nikt jej nie lubi, a chłopak jest skąpy, zostanie publicznie wyszydzona. 

Nim kawalerowie przywołają panny, o godz. 17.00 odprawiona zostanie w intencji byłych członków Klubu Kawalerskiego msza św. w kościele p.w. św. Antoniego w Szymborzu. Po niej nastąpi przemarsz w okolice szymborskiego stawu, gdzie rozpoczną się Przywołówki dyngusowe.

A.M.
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement