Niedziela, 22.10.2017, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Szymborscy kawalerowie ponownie przywoływali panny

  • 16.04.2017, 21:02 (aktualizacja 16.04.2017 21:51)
  • A.M.
Szymborscy kawalerowie ponownie przywoływali panny
W niedzielne popołudnie, po raz 185. w Szymborzu odbyły się przywołówki. Jak co roku zorganizowali je członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego, którzy kultywują ten stary kujawski zwyczaj. Przywołano ponad 35 panien.

Przywołówki dyngusowe są jednym z nielicznych już elementów kujawskiego folkloru (poza Koza zapustną), obrzędem, który przetrwał wiele dziesiątków lat i kultywowany jest przez Stowarzyszenie Klubu Kawalerskiego od 1833 r. Odbywają się one w niedzielę wielkanocną w Szymborzu. Mieszkańcy Szymborza i liczni obserwatorzy zbierają się na placu, gdzie ustawiana jest specjalna konstrukcja, zwana "amboną". Stąd kawalerowie wykrzykują rymowanki na temat każdej szymborskiej panny, czyli "przywołują ją". Jeżeli dziewczyna cieszy się sympatią i została "wykupiona" przez chłopaka lub rodzinę, czyli zapłacono za nią ustaloną kwotę, usłyszy o sobie pochlebny wierszyk. Jeżeli jednak nikt jej nie lubi, a chłopak jest skąpy, zostanie publicznie wyszydzona. 

 

A.M.
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nowa...
nowa... 16.04.2017, 21:21
Nowa ekipa kawalerów. Nowe wierszyki - gratulacje. Jutro dużo wody dla knorbnych panienek i dobrego jadła i popitki dla kawalerów.

Pozostałe

Advertisement