Niedziela, 22.10.2017, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Kredyt hipoteczny a ustawa o kredycie 2017 - co się zmieni?

  • 20.04.2017, 15:40
  • A.M., nadesłane
Kredyt hipoteczny a ustawa o kredycie 2017 - co się zmieni?
W 2017 roku nadejdzie wiele zmian związanych z kredytami hipotecznymi. Kredyty w obcych walutach przestaną być oferowane, a relacje między pośrednikiem, a klientem mają ulec poprawie. Sejm w lutym 2017 roku przyjął projekt ustawy hipotecznym, a nowe regulacje spowodują wiele zmian. Co zmieni się wraz z wejściem ustawy w życie?

Wyższy wkład własny

Przede wszystkim nie tylko ustawa zmieni wiele na rynku kredytów hipotecznym, ale również zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, otóż od 2017 roku, wymagany wkład własny przy kredycie hipotecznym wyniesie 20% wartości nieruchomości. Oczywiście istnieją sposoby na to, aby 20% wkład własny pominąć. Wtedy wyniesie on 10%, ale klient będzie musiał opłacać dodatkowe ubezpieczenie, które zwiększy jego comiesięczną ratę.

Od kiedy zacznie obowiązywać?

Wracając do ustawy, najnowsze rozwiązania prawne mają na celu w lepszy sposób chronić klientów banków i ograniczać ryzyko związane z udzielaniem kredytów. Ustawa zajmie się również regulacją działań pośredników oraz doradców finansowych. Ustawa ta póki co została przegłosowana w sejmie, w dalszym czasie trafi do senatu i będzie musiała zostać podpisana przez prezydenta. Nowe regulacje mogą zacząć obowiązywać od lipca tego roku.

Doradcy kredytowi już nie na garnuszku banków

Ustawa o kredycie hipotecznym spowoduje zmiany w funkcjonowaniu doradców kredytowych i pośredników. Rząd chce zmienić sposób ich finansowania i przenieść koszty z banków na kredytobiorców. Takie rozwiązanie ma zwiększyć neutralność pośredników, którzy staną się bardziej niezależni od banków, a co za tym idzie zaczną polecać klientom najlepsze oferty, a nie oferty danych banków. Wprowadzony zostanie również rejestr pośredników i stanie się ogólnodostępny przy pomocy systemu teleinformatycznego. Działania pośredników będą nadzorowane przez KNF.

Brak sprzedaży wiązanej

Uzyskanie kredytu hipotecznego nie będzie już uzależniane od zakupienia przez klienta dodatkowego produktu finansowego, a jedyną rzeczą jaką bank będzie mógł zaproponować kredytobiorcy będzie darmowe konto do spłaty kredytu.

Niedostępne kredyty w obcej walucie

Nowe regulacje usankcjonują rekomendację S wydaną przez KNF. Klient, który zarabia w złotówkach nie będzie mógł uzyskać kredytu w obcej walucie. Zostanie w ten sposób wyeliminowane ryzyko związane ze zmianami kursów. Jedynym sposobem na otrzymanie kredytu w obcej walucie, będzie uzyskiwanie w niej większości dochodów.

Rzetelne reklamy kredytowe

Zmienią się również reklamy kredytowe. Reklamy od teraz nie będą mogły wprowadzać klientów w błąd, będą musiały być rzetelne, widoczne i zrozumiałe. Informacje na temat umowy kredytowej muszą zawierać wszelkie najważniejsze parametry oferty, czyli okres umowy, rodzaj oprocentowania, RRSO, całkowita kwota kredytu i koszt kredytu. Reklama zawrze w sobie reprezentatywny przykład.

Decyzja kredytowa – maksymalnie 21 dni

Zmiany obejmą również decyzje kredytową. Bank na rozpatrzenie wniosku będzie miał maksymalnie 21 dni od złożenia przez klienta wszystkich dokumentów. Do tej pory to banki decydowały o tym, ile będzie trwała ich decyzja o przyznaniu lub odmowie kredytu.

Oczywiście to nie wszystkie zmiany, które pojawią się po wejściu w życie ustawy o kredycie hipotecznym (tutaj znajdziesz aktualne oferty kredytów hipotecznych). Jest to pierwsza tego typu ustawa w Polsce i została stworzona zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej.

A.M., nadesłane
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement