Wtorek, 24.10.2017, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Inowrocław dobrze gospodaruje odpadami

  • 10.05.2017, 09:28
  • A.M., UM
Inowrocław dobrze gospodaruje odpadami
Miasto podsumowało ubiegły rok pod kątem gospodarowania odpadami komunalnymi. Taki raport ma na celu weryfikację możliwości technicznych i organizacyjnych, a także poprawienie efektywności.

Inowrocław posiada regionalną instalację do przetwarzania odpadów komunalnych przy ul. Bagiennej, która ma bardzo duże możliwości techniczne. RIPOK wyposażony jest w instalację do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów zmieszanych, instalację do przetwarzanie odpadów zielonych i innych bioodpadów i wytwarzanie produktu o właściwościach nawozowych lub środków wspomagających uprawę roślin oraz składowisko odpadów.

Od kilku lat funkcjonuje także instalacja do ujęcia i wykorzystania gazu składowiskowego na potrzeby energetyczne zakładu. Dzięki temu następuje ograniczenie emisji gazów (głównie metanu) do atmosfery, a także zmniejsza się zużycie energii elektrycznej. W 2016 r. wykorzystano 248 m3 tego gazu.

- Miasto posiada dobrze funkcjonujący system gospodarowania odpadami komunalnymi. Zróżnicowanie stawek opłat oraz poczynione w ostatnich latach inwestycje doprowadziły do utrzymania zadowalających wartości poziomów recyklingu odpadów surowcowych oraz ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji. Zadaniem na kolejne lata będzie kontynuacja działań związanych z szeroko pojętą edukacją ekologiczną, mających na celu przede wszystkim zwiększenie poziomu segregacji oraz ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów – podsumowuje Zastępca Prezydenta Miasta, Ewa Witkowska.

Przypomnijmy, że w 2015 r. na terenie RIPOK zakończyła się inwestycja polegająca na budowie linii technologicznej do przetwarzania odpadów komunalnych na paliwo alternatywne RDF. Do jego produkcji potrzebne są odpady, z których wcześniej wysegregowano frakcje nadające się do recyklingu. Paliwo alternatywne RDF może zostać wykorzystane, ze względu na wysoką kaloryczność, do spalania w piecach specjalnie do tego przygotowanych, lub też współspalania w przemyśle cementowym. Tylko w ubiegłym roku wyprodukowano 1274 ton RDF.

 

Masa zebranych odpadów w 2016 roku:

- niesegregowane odpady komunalne           21701,5 tony

- odpady ulegające biodegradacji                  4977 ton

- opakowania ze szkła                                    626 ton

- opakowania z tworzyw sztucznych            471 ton

- odpady betonu oraz gruz                            431 ton

- opakowania z papieru i tektury                   352,5 tony

- gruz ceglany                                                317 ton

A.M., UM
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement