Niedziela, 22.10.2017, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa

"Wędrująca książka” powróciła na dobre do „Muzycznej Krainy”

  • 18.05.2017, 20:45 (aktualizacja 18.05.2017 21:03)
  • A.M., nadesłane
"Wędrująca książka” powróciła na dobre do „Muzycznej Krainy”
Przedszkole nr 14 „Muzyczna Kraina” przy ulicy Jacewskiej 16 zakończyło swoją przygodę z „Wędrująca książką”. Projekt edukacyjny „Wędrująca książka” miał za zadanie popularyzować czytelnictwo, przedstawiać jego aspekty i walory.

Projekt realizowany był od listopada 2016 – marca 2017. Miesiąc kwiecień i maj to czas na czerpanie radości z efektów swej pracy. W ramach projektu uczestnicy pracowali w 10 osobowych zespołach w całej Polsce. Zespoły działały w oparciu o ustalony harmonogram. Projekt przebiegał według ściśle określonych etapów.

Pierwszy etap projektu zakładał poinformowanie rodziców o projekcie i jego celach. Rodzice na piśmie wyrazili zgodę na udział dzieci w projekcie.

W drugim etapie prac dzieci poznały wiersz „Ciekawski KTOŚ”, a następnie na drodze dyskusji próbowały ustalić: „Dlaczego warto czytać”. Przedszkolaki dowiedziały się, że będą tworzyły książki dla innych placówek, wymyślały ciąg dalszy losów bohaterki, oraz rysunkami wypełniały otrzymaną pozycję. Ważna była dla nich również informacja, że też będą miały swoją książkę, która ruszy w świat i po zakończeniu działań powróci do nich uzupełniona przez inne dzieci „Wędrująca książka”, którą wspólnie odczytają.

Trzeci etap polegał na stworzeniu strony tytułowej swojej książki. Dzieci wraz ze swymi rodzinami wzięły udział w konkursie na tytuł „Wędrującej książki”, której bohaterką miała być Ola (z przedszkola). Tytuł książki miał wskazać krąg tematyczny lub myśl, wokół, której opisana zostanie przez inne placówki akcja książki. Wygrał tytuł: „Ola i jej zaczarowane kapcie w podróży dookoła świata”.

Czwarty etap obejmował wędrówki książek. Placówka, która otrzymała książkę zobowiązana była do uzupełnienia „Wędrującej książki” przemyślanym wpisem (komputerowym lub ręcznym) i opatrzenia go ilustracjami. Wpis łącznie z ilustracjami mógł zawierać maksymalnie 2 strony. Był to czas owocnych rozmów i dyskusji z dziećmi na temat dalszego ciągu książki. Przedszkolaki wspólnie ustalały dalsze losy Oli, fantazjowały i negocjowały ze sobą. Nauczyciele zbierali efekty pracy małych twórców. Spisywali, przepisywali opowieści dzieci, skanowali piękne rysunki i wysyłali do kolejnej placówki. Z czasem do przedszkola pan listonosz przynosił coraz okazalsze książki. Wtedy najpierw z uwagą dzieci słuchały co takiego do tej pory spotkało Olę, bohaterkę danej książki i wymyślały jak dalej mogły potoczyć się jej losy.

Piąty etap był tym najbardziej wyczekiwanym. Był to etap podsumowania projektu. Wtedy to do przedszkoli powróciły gotowe książki. W przedszkolu zorganizowano w kącikach książek akcje czytelnicze „Cała Polska czyta dzieciom”. Na zakończenie projektu placówka otrzymała pamiątkowy dyplom, a dzieciom uroczyście wręczono medale „Małych twórców” za udziału w projekcie.

Ola z przedszkola wróciła do swojego domu w Inowrocławiu. Zwiedziła wiele ciekawych miejsc w Polsce. Zaprzyjaźniła się z  przedszkolakami z takich miejscowości jak: Warszawa, Jelenia Góra,  Bełchatów, Piskórka, Śledziejowice, Mielec, Gołdap Boćwinka, Będzin. Teraz jeszcze przez długi czas będzie cieszyła dzieci swymi opowieściami o wspaniałych przygodach, które przeżyła wędrując dookoła świata w zaczarowanych kapciach. Na dzień dzisiejszy placówki w całej Polsce nadal wymieniają się zeskanowanymi książkami i w ten sposób rozwijają czytelnictwo wśród dzieci.

Honorowy patronat nad projektem sprawował Wójt Gminy Jonkowo – Pan Wojciech Giecko. Patronat nad projektem objęły również: „NOWA ERA”, „Świerszczyk” oraz „Wychowanie w przedszkolu”.

A.M., nadesłane
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement