Wtorek, 24.10.2017, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Przygoda z Generałem Władysławem Sikorskim

  • 12.06.2017, 18:06
  • A.M., PTTK
Przygoda z Generałem Władysławem Sikorskim
W minioną sobotę, 10 czerwca b.r. Inowrocławski Oddział PTTK wspólnie z Urzędem Miasta Inowrocławia oraz firmą Plast-Mar zorganizowali VII rajd pieszy szlakiem Gen. Władysława Sikorskiego.

Dzieci i młodzież z Inowrocławia, Złotnik Kujawskich i Orłowa odwiedzili Parchanie i uczcili pamięć Gen. Władysława Sikorskiego zapalając znicze pod tablicą upamiętniającą pobyt Wodza w Parchaniu. Wybór Parchania przez rodzinę Sikorskich nie był przypadkowy. W tym miejscu mieszkała żona kuzyna Heleny Sikorskiej. Zamysłem generała było, aby jego rodzina pozostawała w towarzystwie bliskich na wypadek jego częstych podróży.

Sikorscy byli zauroczeni Parchaniem. Tutaj bowiem generał wydał swą córkę za mąż. O silnym związku emocjonalnym z Parchaniem świadczyć może to, że Helena Sikorska swoje myśli o ojczyźnie kierowała właśnie do tego miejsca. Co więcej, swój londyński dom próbowała urządzić na podobieństwo dworku w Parchaniu. Warto także przytoczyć słowa żony generała : „[…] tęsknota za Polską nie opuszczała mnie ani na moment. Tęsknota do ziemi, zapachów, mowy, ludzi. Jestem ze wsi. Mieszkaliśmy przez wiele lat w resztówce Parchanie, koło Inowrocławia. Jak tam pachniało zboże, trawa, liście jesienne. Tutaj nic nie pachnie tak pięknie: ani kwiaty, ani ziemia ani trawy. Mieszkam tu tyle lat, ale myślami zawsze żyję w Polsce.”

Z Parchania uczestnicy pomaszerowali szlakiem czerwonym im. Gen,. W. Sikorskiego do firmy Plast-Mar w Balczewie, gdzie czekała na nich moc atrakcji. Dzieci i młodzież mogli obejrzeć sprzęt saperski, strażacki i policyjny, a także przekonać się o skuteczności bojowej psa policyjnego. Organizatorzy zaplanowali również występy dzieci, liczne konkursy z nagrodami, jak i przepyszny poczęstunek w postaci grochówki, grilla, czy tradycyjnego wiejskiego chleba ze smalcem.

W rajdzie brali udział uczniowie SP nr 4, SP nr 6, SP nr 11, SP w Orłowie, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich, OWDiR oraz turyści indywidualni.

W trakcie rajdu odbył się konkurs wiedzy o Gen. W. Sikorskim.

Nagrodzonych zostało 10 osób:

1. Kinga DudekGimnazjum w Złotnikach Kujawskich.

2. Natalia Tomczak - Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich.

3. Mikołaj Mrozek – SP nr 6.

4. Oliwia Ziółkowska – SP nr 6.

5. Jakub Dragon - Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich.

6. Zuzanna Cupriak – SP nr 6.

7. Szymon Bień – SP nr 4.

8. Joanna Łukasik – SP nr 6.

9. Patryk Derkowski – SP nr 4.

10. Julia Ligęza – SP w Orłowie.

 

Najmłodszymi uczestnikami byli:

- Paweł Frąckowiak – 6 lat

- Zuzanna Semenowicz – 6 lat.

 

Nie zabrakło także gości, którzy na zakończenie rajdu wręczyli nagrodzonym upominki :

P. Magdalena Łośko Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Inowrocławia.

Marek Margielewski właściciel firmy Plast-Mar.

Dariusz Kowalewski z firmy Plast-Mar.

Zbigniew Doros przedstawiciel Koła nr 7 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

 

Wszystkim gościom, współorganizatorom i uczestnikom dziękujemy za przybycie, a nagrodzonym laureatom serdecznie gratulujemy. Do zobaczenia na kolejnym wędrownym szlaku.

A.M., PTTK
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement