Wtorek, 24.10.2017, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Ze studentami o KMZB i innych zagadnieniach policyjnych

  • 17.06.2017, 13:23
  • A.M., KPP
Ze studentami o KMZB i innych zagadnieniach policyjnych
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, przestępczość i demoralizacja wśród nieletnich, działania o charakterze profilaktyki społecznej, były tematami, którymi policjanci zainteresowali studentów pedagogiki. Wykład był pełen wiadomości, przykładów, a także ćwiczeń.

Dziś (17.06) na zaproszenie, studentów pedagogiki, o kierunku usługi społeczne Wyższej Szkoły Gospodarki w Inowrocławiu, wykłady poprowadziła dwójka policjantów realizujących w Komendzie Powiatowej Policji w Inowrocławiu m.in. działania profilaktyczne: asp. szt. Izabella Drobniecka i asp. szt. Jacek Piątkowski.

Mundurowi zaciekawili studentów Krajową Mapą Zagrożenia Bezpieczeństwa. Omówili zasady działania tego policyjnego narzędzia, służącego do wczesnego rozpoznawania sygnałów uważanych za uciążliwe społecznie. Przedstawili statystykę zgłoszeń na terenie powiatu inowrocławskiego. Przekonywali, że każdy ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa.

Wykład obejmował także policyjne procedury postępowania w sprawach nieletnich, w sytuacjach popełnianych przez nich czynach karalnych i demoralizacji. Policjanci nie tylko wyjaśnili studentom, na czym może polegać zjawisko demoralizacji nastolatków, ale też wskazali sytuacje kryzysowe, do których dochodzi w rodzinach nieletnich. Część spotkania była poświęcona działaniom profilaktycznym podejmowanym wobec młodych osób, zasad umieszczania ich w policyjnych izbach dziecka, młodzieżowych ośrodka wychowawczych i poprawczych. Nie zabrakło przykładów z codziennej służby, kiedy to policjanci kierują sprawy do sądu dla nieletnich. Dzieje się tak w różnych sytuacjach, w tym w przypadkach opieki nad dziećmi przez nietrzeźwych rodziców.

Dyskusjom  i refleksjom podczas wykładów nie było końca, bo wielu zdarzeniom związanym z dziećmi można było zapobiec. W tym celu konieczne jest uświadamianie ich rodziców i działania pomocowe. Policjanci wspominali również o szeroko prowadzonych działaniach w ruchu drogowym, w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Przekaz edukacyjny był wzmocniony dzięki zaprezentowanemu wyposażeniu do służby w postaci iblow i rekwizytowi jakim są promilgoogle. Studenci otrzymali także od prowadzących wykład policjantów materiały promujące bezpieczne zachowania na drodze w postaci odblasków, breloków dla kierowców, długopisów i taśm z numerami alarmowymi. Spotkanie dopełnił qwiz wiedzy na temat omówionych wcześniej zagadnień. 

A.M., KPP
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement