Sobota, 21.10.2017, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Obwodnica Inowrocławia oficjalnie otwarta

  • 17.07.2017, 14:11 (aktualizacja 17.07.2017 15:22)
  • A.M., B.M., GDDKiA
Obwodnica Inowrocławia oficjalnie otwarta
Od 17 lipca 2017 roku, od godz. 12.00 kierowcy mogą korzystać z obwodnicy Inowrocławia w ciągu drogi krajowej 15 i 25. Nowa trasa omija miasto od wschodu i znacznie skraca czas przejazdu na trasie Toruń – Poznań.

Inwestycja polegała na budowie prawie 19 km trasy posiadającej po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. W ramach zadania powstały 3 węzły drogowe ( „Latkowo”, „Jacewo” i „Tupadły” ), kilkanaście obiektów inżynierskich, a także przebudowano istniejącą sieć dróg lokalnych. W ramach prac wykonano też wiele urządzeń ochrony środowiska.

Celem inwestycji było wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta, zapewniając równocześnie bezpieczeństwo i wysoki komfort podróżowania.

Oprócz obecnie oddanego do ruchu prawie 19 km odcinka obwodnicy, planowany jest jeszcze do realizacji prawie 5 km odcinek trasy między drogami 15 i 25 stanowiący północne obejście miasta ( na mapie zaznaczony przerywaną linią). Pozytywnie zakończona Kontrola Uprzednia prowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych pozwala podpisać umowę z Wykonawcą. Będzie on miał na wykonanie tego zadania 22 miesiące ( do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych - do czasu projektowania wlicza się okresy zimowe).

Przypominamy też w dniu 07.04.2017r podpisano aneks do umowy na roboty uzupełniające, który obejmuje realizację robót w zakresie skomunikowania miejscowości Markowice z obwodnicą Inowrocławia. Termin realizacji tego zadania to 10 miesięcy od daty podpisania umowy (wyłączając okres zimowy). Rozwiązanie to umożliwi skomunikowanie Markowic z siedzibą gminy w Strzelnie.

 

Bezpieczeństwo i komfort na drodze oraz wyeliminowanie ruchu tranzytowego z centrum miasta – to główne cele otwartej dzisiaj obwodnicy Inowrocławia. Inwestycja została oddana do użytku przed zakładanym w umowie terminem. Symboliczną wstęgę przeciął m.in. wiceminister rozwoju Witold Słowik, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk, parlamentarzyści oraz samorządowcy.

W uroczystości uczestniczyli także: dyrektor oddziału GDDKiA w Bydgoszczy Jarosław Gołębiewski, przedstawiciele instytucji UE, wykonawcy inwestycji - prezes zarządu firmy MIRBUD S.A. Jerzy Mirgos, reprezentanci służb mundurowych oraz mieszkańcy.

- Jest to bardzo ważna inwestycja dla całego regionu, dla miasta Inowrocławia, ale także dla powiatu – jednego z większych w województwie. Z reguły jest problem z terminowym wykonaniem inwestycji, tym bardziej na uwagę zasługuje fakt, że mamy tu do czynienia z inwestycją wykonaną przed czasem. W momencie powstania obwodnicy Inowrocławia szereg dróg krajowych, obecnie remontowanych przez GDDKiA, zostanie przekazanych pod administrację samorządu. Jest to wartość 11 mln zł, która zostanie w powiecie. Już zostały przygotowane programy inwestycyjne na drogę nr 15 i 25, których remont jest nie mniej ważny niż powstanie obwodnicy - chodzi o dobre skomunikowanie z autostradą A1 i powstającymi S5 i S10” – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

- Obwodnica została w dużej mierze sfinansowana ze środków unijnych, z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. W oparciu o pakiet dedykowany GDDKiA jest realizowanych 16 inwestycji w całej Polsce, w ramach tego projektu zrealizowana już została obwodnica Brodnicy. Dzisiaj otwieramy obwodnicę Inowrocławia. Te dwie obwodnice znajdujące się na drodze krajowej nr 15 z pewnością usprawnią ruch tranzytowy, jak również przyczynią się do lepszego skomunikowania miast i wyprowadzenia ruchu z centrum, co jest szczególnie istotne dla Inowrocławia – miasta uzdrowiskowego. Druga część pakietu środków dedykowana jest miastom na prawach powiatu, w postaci konkursów. Dofinansowanie otrzymało już 28 miast” – mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Witold Słowik.

To, że spotykamy się tutaj dzisiaj i możemy uczestniczyć w tym otwarciu wzięło się z dużego oczekiwania społecznego, pamiętam różnego rodzaju inicjatywy społeczne podejmowane po to, żeby ta obwodnica powstała. Nie jest to ostatnia inwestycja, która będzie realizowana na ziemi inowrocławskiej. Liczę, że w ciągu najbliższych tygodni uda się podpisać umowę na tzw. łącznik obwodnicy, istotny dla całej tej części naszego województwa – powiedział członek sejmowej komisji infrastruktury poseł Piotr Król.

W ramach inwestycji wykonano:

• budowę odcinka obwodnicy Inowrocławia (droga krajowa GP) długość Etap I

• budowę węzłów drogowych: Latkowo, Jacewo i Tupadły;

• przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z obwodnicą;

• budowę dróg dojazdowych (obsługujące tereny przyległe do obwodnicy);

• budowę ciągów pieszych i rowerowych;

• budowę obiektów inżynierskich w ciągu obwodnicy i w ciągu dróg krzyżujących się z obwodnicą w tym wiaduktów i mostów;

• budowę przejść dla zwierząt małych;

• budowę ogrodzeń ochronnych i naprowadzających;

• budowę systemu odprowadzenia wód deszczowych z powierzchni drogi w zakresie drenażu, rowów drogowych, kanalizacji deszczowej, zbiorników retencyjnych, przepompowni;

• przebudowę i budowę oświetlenia drogowego;

• oznakowanie kierunkowe dla obwodnicy Inowrocławia i oznakowanie kierunkowe na terenie miasta Inowrocławia;

• remont inowrocławskich ulic: Staszica, Dworcowej i Toruńskiej

A.M., B.M., GDDKiA
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ghor
ghor 21.07.2017, 17:02
No to przejechaliśmy sie dziś obwodnicą REWELACJA!!!!
wreszcie....
wreszcie.... 17.07.2017, 15:49
Super mamy dobra i wspaniałą obwodnice. To dzięki naszym władzą (Prezydentowi) i mieszkańcom, mamy obwodnicę. Opłaciły się manifestacje , blokady ulic, wyjazdy do Warszawy. Mamy fajną drogę, która odciąży nasze miasto
.M.B.

Pozostałe

Advertisement