Piątek, 24.11.2017, imieniny: Emmy, Flory, Romana

Pierwsza choroba cywilizacyjna

  • 5.09.2017, 19:11
  • A.M., nadesłane
Pierwsza choroba cywilizacyjna
Zawał serca to efekt jego niedokrwienia. I choć objawy bywają bardzo różne tak jak wiek osób, które cierpią z jego powodu, to warto zwrócić uwagę na pewne charakterystyczne symptomy, bowiem wczesna reakcja i podjęcie leczenia mogą uchronić nas przez poważnymi powikłaniami a nawet śmiercią.

Bezpośrednią przyczyną zawału jest pękniecie lub krwotok do blaszki miażdżycowej lub tworzenie są zakrzepu. I jeśli zastanawiamy się, jak dochodzi do zawału serca, warto wyobrazić sobie zwężającą się przestrzeń, przez którą dociera coraz mniej krwi. Przez to mięsień pozbawiony koniecznego jej dopływu po prostu obumiera.

Pierwsza pomoc dla serca

Oczywiście, jak stwierdzają specjaliści na http://dbamoserce.pl/zawal-serca-jakie-sa-objawy-zawalu-i-jak-go-leczyc/ i rodzaje, i skutki choroby potrafią być bardzo różne. Wszystko zależy od tego, jak mocno został ograniczony dopływ krwi do mięśnia, a tym samym, jak mocno i trwale zostało ono uszkodzone. I choć tak często spotkamy się z pojęciem zawał serca, objawy mogą być trudne do rozpoznania, a w leczeniu i ratowaniu życia w tym przypadku czas ma bardzo duże znaczenie. Podstawą rzeczą, która powinna nas zaniepokoić jest nagły i bardzo silny ból w obrębie mostka lub serca, któremu towarzyszy bladość, poczucie lęku czy dezorientacja. Takie objawy powinny zmusić nas do tego, by zadzwonić po pogotowie. Pierwsza pomoc po zawale polega w dużej mierze na tym, by zapewnić choremu bezpieczną pozycję, która nie uciska na serce aż do momentu przyjazdu lekarza. Ważne jest poluzowanie wszystkich rzeczy, które mogą utrudniać oddychanie takich jak krawat, koszula czy też pasek od spodni. W oczekiwaniu na pogotowie warto zapewnić choremu poczucie bezpieczeństwa.

Co potem?

W zależności od tego, jak ciężki był zawał serca leczenie będzie odpowiednio dopasowane. W dużej mierze polega na udrożnieniu zatkanego naczynia oraz zapobieganiu narastaniu skrzepu i powiększaniu się martwicy. To istotne, ponieważ główną przyczyną stanu jest choroba wieńcowa. Im wcześniej zostanie wprowadzone leczenie, tym życie po zawale serca może być prostsze. A warto już po pierwszym incydencie zastosować się do zaleceń lekarzy, ponieważ kolejne mogą coraz bardziej obciążać nasz organizm. Pamiętajmy, że podczas zawału wiele osób umiera lub dochodzi do poważnych powikłań, więc odpowiednie zadbanie o aktywność, zbilansowaną dietę oraz wdrożenie leczenia może uchronić nas przed poważnymi skutkami, ale przed wszystkim uratować życie, które jest przecież wartością nadrzędną.
 

A.M., nadesłane
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement