Piątek, 24.11.2017, imieniny: Emmy, Flory, Romana

Jak uzyskać odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym?

  • 13.09.2017, 20:35
  • A.M., nadesłane
Jak uzyskać odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym?
Droga jest bardzo niebezpiecznym miejscem, nawet przy drobnej pomyłce może dojść do tragedii. Słusznie polskie sądy wskazują, że kierujący pojazdem powinien zachować taką ostrożność, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim znajdującym się w strefie zagrożonej ruchem pojazdu.

 

Niestety każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków. Jak dochodzić swoich praw w sytuacji, gdy bliska nam osoba zginęła wypadku komunikacyjnym?

Podstawa dochodzenia odszkodowania

Zgodnie z Kodeksem cywilnym jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty, np. wydatki przeznaczone na leczenie i rehabilitację zmarłego, czy zorganizowanie pochówku. Poza tym sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. Tego typu odszkodowanie ma być „stosowne”, tj. takie, które ułatwi przystosowanie się uprawnionych do zmienionej sytuacji życiowej.

Na rozmiar krzywdy wywołanej śmiercią bliskiej osoby mają przede wszystkim wpływ: dramatyzm doznań osoby bliskiej, poczucie osamotnienia i pustki, cierpienia moralne i wstrząs psychiczny wywołany śmiercią osoby najbliższej, rodzaj i intensywność więzi łączącej pokrzywdzonego ze zmarłym, wystąpienie zaburzeń będących skutkiem tego odejścia (np. nerwicy, depresji), roli w rodzinie pełnionej przez osobę zmarłą, stopień w jakim pokrzywdzony będzie umiał się znaleźć w nowej rzeczywistości i zdolności jej zaakceptowania, leczenie doznanej traumy, wiek pokrzywdzonego.

Sądy polskie przyjmują, że w razie wstrząsu psychicznego wywołanego śmiercią osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym podstawą dochodzenia odszkodowania  i zadośćuczynienia przez bliskich zmarłego jest wykazanie, iż wskutek śmierci bliskiej im osoby doznali rozstroju zdrowia, np. zapadając na jakąś chorobę psychiczną (depresja, nerwica itp.).

Dochodzenie odszkodowania

Dla dochodzenia tego typu roszczeń odszkodowawczych najwłaściwsza jest droga postępowania sądowego. W procesie należy przede wszystkim dowieść istnienia związku przyczynowego pomiędzy wypadkiem komunikacyjnym, a śmiercią poszkodowanego. Śmierć musi być „normalnym” następstwem wypadku. Nie chodzi o tu o „śmierć na miejscu zdarzenia”. Może ona nastąpić nawet w długim odstępie czasowym, byle była następstwem urazów doznanych podczas wypadku.

Wysokość zadośćuczynienia nie powinna mieć charakteru symbolicznego, lecz stanowić ma odczuwalny ekonomicznie wymiar dla tego, kto jej doznał. Przy określeniu wysokości tego świadczenia należy mieć na względzie okoliczności konkretnej sprawy, w tym indywidualne cechy pokrzywdzonego i jego zdolności do powrotu do równowagi psychicznej po upływie określonego czasu, a także poziom jego dotychczasowego życia.

W tak tragicznej sytuacji warto skorzystać z pomocy fachowców zajmujących się dochodzeniem odszkodowań, którzy dopilnują naszych interesów i pomogą uporać się z trudną sytuacją.  

A.M., nadesłane
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement