Wtorek, 17.10.2017, imieniny: Antonii, Ignacego, Wiktora

Miliony na drogi

  • 5.10.2017, 19:35 (aktualizacja 05.10.2017 20:24)
  • slawomir_szeliga
Miliony na drogi
Mieszkańcy osiedla Stare Miasto z radością czytali relacje z ubiegłorocznej konferencji prasowej, zorganizowanej w holu Teatru Miejskiego na Placu Klasztornym. Media informowały o nowych nawierzchniach, których doczekają się ulice: Młyńska, Stare Miasto, Poprzeczna, Przypadek i Plebanka.

"Nam przypadło do zagospodarowania nieco ponad 11 milionów złotych" - podkreślał Prezydent Inowrocławia dodając jednocześnie, że "pieniądze te mają trafić na rewitalizację ulic na Starym mieście i w Mątwach".

W dziennikarskich relacjach pojawiły się również inne wypowiedzi Pana Prezydenta. "Mieszkańcy od lat oczekują na polepszenie stanu tych ulic. Zawsze uspokajałem ich. Zachęcałem, aby uzbroili się w cierpliwość. Zapewniałem, że będziemy czynić wszystko, co możliwe, aby pozyskać środki na ten cel z Unii Europejskiej". (...) "No i teraz te obietnice spełniamy". (...) "Powstaje pewne ryzyko, że te ulice będą bardziej nowoczesne od tych, które wyremontowaliśmy kilka lat temu. Jeśli ktoś musi dłużej czekać na polepszenie warunków swojego życia, to ma prawo do tego, by w jego otoczeniu wprowadzono bardziej nowoczesne rozwiązania niż u sąsiadów" - tłumaczył Prezydent Miasta.

Mieszkańcy osiedla dowiedzieli się z mediów, że inwestycje nie będą wiązały się tylko z budową nowych nawierzchni. Kanalizacja zbiorcza będzie rozdzielona na sanitarną i deszczową, a oświetlenie zostanie wymienione na oszczędne i ledowe.

"Rzeka pieniędzy z Unii Europejskiej powoli zamienia się w Polsce w wąski strumyk, a za kilka lat zupełnie wyschnie. Tym bardziej więc cieszy sukces negocjacyjny inowrocławskich urzędników, którzy właśnie finalizują wielomiesięczne rozmowy z Urzędem Marszałkowskim na temat potężnego zastrzyku pieniędzy dla miasta" - mówiła na konferencji prasowej Pani Rzecznik inowrocławskiego ratusza.

W związku z tym niektórzy mieszkańcy osiedla Stare Miasto z dużym niepokojem przeczytali prezydencki list z maja br. "W związku z otrzymaną informacją o braku możliwości zdobycia środków zewnętrznych podjąłem decyzję o remoncie instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej oraz nawierzchni ulicy Młyńskiej za pieniądze z budżetu Miasta i Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji" - napisał Prezydent Inowrocławia. W tym roku zaplanowano prace tylko na odcinku od ul. Marcinkowskiego do ul. Orłowskiej.

Mając w pamięci ubiegłoroczne wieści z ratusza 1 czerwca skierowałem do Pana Prezydenta następujące zapytania:

1. Czy starania władz samorządowych naszego miasta o zdobycie środków unijnych na program rewitalizacji Śródmieścia i Mątew zakończyły się niepowodzeniem?

2. Czy przebudowa ulic: Młyńskiej, Stare Miasto, Poprzecznej, Przypadek i Plebanka będzie realizowana ze środków własnych Miasta Inowrocławia z rozłożeniem na kolejne lata?

20 czerwca br. otrzymałem odpowiedź od II Zastępcy Prezydenta Miasta. Poinformowano mnie, że "program rewitalizacji Śródmieścia i Mątew jest aktualnie w trakcie opracowywania", a w sprawie przebudowy ww. ulic "staramy się o środki z Programu Ochrony Infrastruktury i Środowiska. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w lipcu br. Wówczas ukaże się lista rankingowa, a we wrześniu br. pojawi się ostateczna lista projektów".

Z końcem września zapytałem o efekty tych starań.

Z Wydziału Inwestycji, Rozwoju Gospodarczego i Funduszy Europejskich nadeszła odpowiedź, z której wynika, że przebudowa osiedlowych ulic na Starym Mieście nie będzie realizowana w ramach programu rewitalizacji, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ocenił negatywnie inowrocławski wniosek, jako niespełniający kryteriów. Termin rozpatrzenia protestu, który złożyło Miasto Inowrocław, mija 6 października br. Przekazano mi również informację o zakresie robót realizowanych aktualnie na ulicy Młyńskiej. Ani słowa o nowych chodnikach czy energooszczędnym oświetleniu ulicy!

Po lekturze urzędowej korespondencji ponownie przeczytałem relacje z ubiegłorocznej konferencji prasowej o "spełnionych obietnicach" i "milionach na drogi"... 

slawomir_szeliga
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sławomir Szeliga
Sławomir Szeliga 6.10.2017, 21:38
Wniosek o dofinansowanie projektu pn. "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Inowrocławiu" został złożony w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko /Priorytet II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, Działanie 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach/. Z pewnością wystąpię o udzielenie informacji w sprawie złożonego protestu i wyniku postępowania odwoławczego. Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamieszczono listę rankingową - stan na 11.09.2017r.
Myszkin
Myszkin 6.10.2017, 16:08
Warto byłoby dopytać jakich kryteriów wniosek nie spełnił. Czy wniosek był źle przygotowany, czy też Miasto wiedziało, że projekt się nie kwalifikuje, a złozono go pro forma. Warto poprosić Urząd o udostępnienie karty oceny formalnej i merytorycznej tego wniosku o dofinansowanie.

Pozostałe

Advertisement