Czwartek, 23.11.2017, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Drużyna z II LO w finale ogólnopolskiego konkursu literacko-historycznego

  • 10.11.2017, 18:35
  • A.M., T.M.
Drużyna z II LO w finale ogólnopolskiego konkursu literacko-historycznego
Marysia Maciejewska, Piotr Babral, Patryk Burak, Michał Sobczak- uczniowie klasy 1d z II LO im. M. Konopnickiej zakwalifikowali się do finału 4. edycji ogólnopolskiego konkursu "Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim" organizowanego przez krakowską fundację „Underground”.

Celami konkursu było m.in. zainteresowanie uczestników konfliktami międzynarodowymi, które trwały na świecie w różnych okresach oraz zapoznanie z twórczością Jacka Kaczmarskiego. Zadanie nie było proste - polegało na napisaniu 3 prac: dotyczącej wybranego konfliktu występującego w „Limerykach o narodach”, drugiej - której treść miała przedstawiać charakterystykę limeryku jako gatunku literackiego oraz trzeciej wymagającej napisania własnego limeryku związanego z „małą ojczyzną”, czyli najbliższym otoczeniem uczestników konkursu.

Pod okiem polonistki Danuty Łazur uczniowie szukali źródeł oraz tworzyli swoje prace, by później zgłosić je w ramach konkursu. W Krakowie zmierzą się z innymi finalistami z całej Polski. Czekającym ich wyzwaniem będzie ustna prezentacja oparta na wcześniej napisanych pracach, do stworzonej prezentacji multimedialnej oraz rozmowa z komisją. Następnie wezmą udział w oddzielnej konkurencji tego samego konkursu, ale przeznaczonej dla 4-osobowych grup. Tematyka czekających na nich zadań w postaci gier i zabaw ma dotyczyć zagadnień związanych z narodami występującymi w piosence Kaczmarskiego oraz wiedzy zdobytej w trakcie poszukiwań materiałów do tworzonych prac.

Konkurs skierowany był do uczniów szczególnie uzdolnionych polonistycznie i w zakresie nauk społecznych, który realizuje Fundacja Underground dzięki wsparciu takich Partnerów i Sponsorów jak: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej, Miasto Kraków, Marszałek Województwa Małopolskiego, Gmina Wieliczka, Polskie Towarzystwo Geopolityczne i Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie.

Uczestnicy podkreślają: „Cieszymy się, że udało nam się zajść już tak daleko, będąc w klasie pierwszej liceum oraz dopiero zapoznając się z tego typu konkursami”. Danuta Łazur dodaje: „Jestem z nich bardzo dumna, bo nie tylko są uzdolnieni artystycznie i humanistycznie, ale też pracowici, świetnie zorganizowani i z wielką fantazją oraz kreatywnością podchodzą do wszystkich zadań”.

Trzymajmy kciuki za młodych inowrocławian promujących „małą ojczyznę” i zdobywających szlify literackie w magicznej atmosferze stolicy Małopolski.

A.M., T.M.
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement