Czwartek, 23.11.2017, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Uważaj na oszusta podającego się za wnuczka, policjanta i funkcjonariusza CBŚ!

  • 14.11.2017, 12:14
  • A.M.,KPP
Uważaj na oszusta podającego się za wnuczka, policjanta i funkcjonariusza CBŚ!
Policja inowrocławska informuje, że w dalszym ciągu próbują działać oszuści. Pod legendą wypadku drogowego naciągają starsze osoby. Wczoraj 77-letni mieszkanka Inowrocławia przekazała swoje oszczędności niestety oszustom.

Metoda "na wnuczka" polega na tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary i tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Pod pozorem nagłego nieszczęścia np. wypadku drogowego, choroby, zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki i podsyła "zaufaną osobę", mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście. Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

Metoda „na policjanta” przejawia się w ten sposób, że oszuści dzwonią do osób starszych dwa razy. Podają się za kogoś bliskiego, a potem za policjanta lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Dzwoniący mówi, że wcześniejsza rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy, a oszust został namierzony. Do jego zatrzymania konieczna jest tylko wpłata pieniędzy. To wszystko jest oczywiście fikcją, aby zwieść seniora.

Pamiętaj!

Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc finansową". Zadzwoń szybko do członka swojej rodziny i zapytaj, czy to był telefon od niego.

Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za policjanta, który twierdzi, że prowadzi akcję. O takich sprawach Policja czy funkcjonariusze CBŚ nigdy nie informują.

Nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.

Gdy ktoś dzwoni w sprawie pieniędzy i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję
nr telefonu alarmowego 997 i 112 !

Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności !

A.M.,KPP
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Advertisement